Features
Specifications
Downloads
The IRWIN VISE-GRIP Original Long Nose Locking Pliers with Wire Cutter is ideal for precision work with a long, straight nose that provides a secure grip in narrow and hard-to-reach areas. Constructed of high-grade, heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability, these pliers tighten, clamp, twist and turn with hardened teeth designed to grip from any angle. Pressure can be adjusted to fit work and stay adjusted for repetitive use. Includes a convenient wire cutter for even more versatility. Backed by the IRWIN Lifetime Guarantee.
- Long, straight nose provides easy access in narrow, hard-to-reach places. Ideal for precision work and hobbies, includes convenient wire cutter
- Ideal for tightening, clamping, twisting and turning
- Turn screw to adjust pressure and fit work. Stays adjusted for repetitive use
- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Hardened teeth are designed to grip from any angle
- 1X IRWIN Vise-Grip Original Locking Pliers, Long Nose, 4-Inch
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 038548016047 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section I3 |
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 2.38" |
| Package Height (in) | 2.38" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 0.600 in |
| Length | 7.800 in |
| Width | 2.500 in |
| Weight | 0.280 lbs |
| Product Type | LOCKING PLIERS |
| Battery Included | No |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Warranty | FLW |