WATTS
Isolation Valve Flange Set - 3/4 in. FIP
SKU: AYM2029T
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$67.99
Features
Specifications
This 3/4" isolation pump flange is designed to isolate circulator pumps to facilitate circulator pump replacement or repairs. It features a brass body and flange with bottom loaded blowout proof stem, Buna-N stem O-Ring seal, virgin PTFE seat, and optional T-handle included. The pressure is rated 600 psi (41.4 bar) WOG and the maximum temperature is 406 F at 100 psi (6.9 bar).
- Brass body and flange
- Buna-N stem and O-ring seal
- NPT threaded end connection
- Virgin PTFE seats
| Brand | WATTS |
|---|---|
| UPC | 098268344325 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section D3 |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 5.60" |
| Manufacturer Part Number | 0068090 |
| Connection Type | FIP |
| Fitting Size | 3/4" |
| CALIFORNIA PROP 65 WARNING | This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Country of Origin | China |
| Series | IPF |
| Body Material | Brass |
| Outlet Connection Type | Flanged Joint |
| Inlet Connection Type | Female Threaded |
| Valve Style | 2-piece |
| Maximum Temperature | 208.0°C |
| Seat Material | Virgin PTFE |