ITASCA
ITASCA 2-Cycle Engine Oil 8 oz
SKU: 702275
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.99
- Buy 12 for $2.69 each and save 10%
Features
Specifications
Downloads
Designed to meet the high performance requirements of severe duty air cooled two-stroke-cycle engines. Recommended for all two-cycle air cooled motors and may be used in such equipment as snowmobiles, motorcycles, chain saws and lawnmowers where specified.
- Meets the requirements of JASO FB
- Low Ash content
- Contains anti-scuffing compounds for extra protection
- Mixes readily with gasoline
- Dyed for easy identification
- Provides rust and corrosion protection
| Brand | ITASCA |
|---|---|
| UPC | 073135008166 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 16, Section M3 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | 702275 |
| Color | Green |
| Compositions | Base Lubricating Oil |
| Flash Point | 205 deg F |
| Net Content | 8 oz |
| Odor/Scent | Petrol |
| Specific Gravity | 0.88 |