Features
Specifications
Downloads
ClearWeld™ Professional Size is professional size of our quick setting, multipurpose two part epoxy that provides a strong and lasting bond on most surfaces including tile, most plastics, ceramic, glass, wood and metal. ClearWeld™ is designed to cure with a clear, transparent bond when used at thicknesses of less than 15 mil. ClearWeld™ has a 1:1 mixing ratio, sets in 5 minutes and cures in 1 hour. With a tensile strength of 3900 PSI, ClearWeld™ sets to a hard, permanent bond.
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425502407 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 5.50" |
| Package Height (in) | 9.50" |
| Manufacturer Part Number | 50240H |
| Container Size | 4 oz (2) |
| Strength | 3900 psi |
| Set Time | 5 min. |
| Cure Time | 1 hr |
| Color | Clear |