Features
Specifications
Repairs and rebuilds dry rot, knotholes, window and door frames, screw holes, insect damage, furniture and carvings, handles and knobs. Paintable in 1 hour and will not shrink or crack. After cured, can be sanded, drilled, and tapped. 1 oz. tube. Tan color.
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425082572 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section C1 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 8257 |
| Container Size | 1 Oz. |
| Strength | 900 psi |
| Set Time | 25 Min. |
| Cure Time | 1 Hr. |
| Color | Tan |