Features
Specifications
KwikWeld™ is a fast setting version of The Original J-B Weld two-part epoxy cold weld system that provides strong, lasting repairs to metal and multiple other surface types. After mixing, it forms a permanent bond and can be shaped, tapped, filed, sanded and drilled after curing. KwikWeld™ has a 1:1 mixing ratio, sets in 6 minutes and is fully cured in 4-6 hours. KwikWeld™ cures to a dark grey color, is rated at a tensile strength of 3127 PSI and will withstand temperatures up to 250ºF.
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425082763 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 0.80" |
| Package Width (in) | 5.40" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | 8276 |
| Container Size | 1 oz |
| Strength | 3127 psi |
| Set Time | 6 min |
| Cure Time | 4-6 hr |
| Color | Gray |