Features
Specifications
J-B Weld ExtremeHeat Paste is formulated to allow for repairs to iron, steel, and metal in high temperature environments (1000F / 538C). When fully cured, this metallic compound can be drilled, machined or sanded. It is great for repairing cracks, small gaps, seam connections, or holes in exhaust manifolds, pipe connections, mufflers, catalytic converters, outdoor grills, fire boxes, gas and commercial furnaces and water heaters. This product is water based, non-flammable and contains no solvents or Volatile Organic Compounds (VOCs).
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425379016 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | 37901 |
| Container Size | 3 Oz. |
| Color | Gray |
| Set Time | 1 Hr. |
| Cure Time | 24 Hr. |