Features
Specifications
Fiberweld Automotive repair cast is a high-strength fiberglass wrap, impregnated with a specially-formulated resin for automotive repairs. When activated by water, the product forms a strong, permanent bond that hardens like steel in 15 minutes. Once cured, FiberWeld is temperature resistant up to 400F and holds water pressure up to 100 PSI.
Includes:
A 2" x 36" repair cast
A 2" x 24" securing bandage
A pair of gloves
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425382375 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D1 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | 38237SRP-16 |
| Width | 2 In. |
| Length | 36 In. |