Features
Specifications
J-B Weld Threadlockers provide a reliable and superior lock and seal for threaded fasteners. Ideal on all mechanical parts, body assemblies, and hundreds of other applications to prevent loosening of fasteners from shock and vibration. J-B Weld Perma-lock High Strength Threadlocker is ideal for heavy-duty applications requiring resistance to severe shock and vibrations. Heating and hand tools are required to separate parts. Great for: rocker arms, stud bolts, frame bolts, fasteners and bushings, loose screws, vibration sensitive items and more. OEM (Original Equipment Manufacturer) approved.
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425271068 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section N2 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | 27106 |
| Container Size | 0.2 Oz. |
| Color | Red |
| Temperature Range | 300 F |