Features
Specifications
Downloads
J-B Weld Perma-Lock Medium Strength Threadlocker offers a reliable and superior locking solution for threaded fasteners. Ideal for all mechanical parts, body assemblies, and countless other applications, it effectively prevents fasteners from loosening due to shock and vibration. It is designed to allow for easy disassembly with hand tools.
- Temperature resistant to 300 degrees
- No spill, drip, or clog cap
| Brand | J-B WELD |
|---|---|
| UPC | 043425242136 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section N2 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Manufacturer Part Number | 24213 |
| Container Size | 13mL |
| Color | Blue |
| Temperature Range | 300 F |