Features
Specifications
The Jab Saw is great for a variety of different uses, most notably for cutting drywall and plastic. The tooth design enables 50% faster cutting than traditional tooth designs.
- Aggressive Tooth Design cuts up to 50% faster than traditional tooth designs
- Multiple Material Usage for use on drywall, plastic and other building materials
- Durable handle ensures a comfortable and secure grip
- Manufactured by DEWALT
- (1) Saw
- No
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174205404 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section I5 |
| Package Length (in) | 14.00" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Manufacturer Part Number | DWHT20540 |
| Country of Origin | France |
| Height | 1.400 in |
| Length | 14.000 in |
| Width | 2.600 in |
| Weight | 0.360 lbs |
| Product Type | HANDSAW |
| Product Finish | Black/Yellow |
| Warranty | 1LW |
| Blade Length | 6 In |
| Blade Width | 2.6 |
| Handle Material | Composite |
| Teeth Per Inch | 8 |