Features
Specifications
Downloads
Your wallboard cutting job will go smoother with the 6" Wood Handle Drywall Saw from STANLEY®. This sturdy wallboard saw is specially designed to cut plasterboard with less effort.
- Designed especially for making cuts in plasterboard
- Self-starting point sharpened for plunge cuts
- Blade is epoxy-bonded and ferruled to the handle for a connection that is 3x as durable as non-epoxy bonded blades
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174152067 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section I5 |
| Package Length (in) | 13.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | 15-206 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Length | 13.8" |
| Width | 2" |
| Height | 1" |
| Weight | 0.24 lbs |
| Battery Test Summary | STANLEY_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_Rev_1,2.pdf |
| Warranty | 1YW |
| Blade Length | 6.25" |
| Blade Stroke Length | 6" |
| Blade Width | 2 |
| Handle Material | Hardwood |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Teeth Per Inch | 8 TPI |