Sunex Tools
Jack Stand 22 Ton (2pk)
SKU: SU1522
| Location: Aisle 13, Section N4
$244.99
2 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Jack Stand, Pin Type, 22 ton Weight Capacity, 15.748 in x 10.86 in x 13.77 in, Specifications: 2.3 in x 3.5 in Diameter Saddle, 7.9 in Travel, 10 x 10 in Base Mounting Area
- Used in pairs for supporting trucks, trailers, and equipment in fleet garages, agricultural, industrial and construction environments
- Large V-shaped saddle supports and positions vehicle frame
- Multiple hole locations in support tube make height adjustments quick and simple
- Height adjustment pin is attached to stand to prevent loss
| Brand | Sunex Tools |
|---|---|
| UPC | 613364098769 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N4 |
| Package Length (in) | 19.20" |
| Package Width (in) | 11.20" |
| Package Height (in) | 18.20" |
| Type | Pin Type |
| Weight Capacity | 22 ton |
| Dimensions | 15.748 in x 10.86 in x 13.77 in |
| Specifications | 2.3 in x 3.5 in Diameter Saddle, 7.9 in Travel, 10 x 10 in Base Mounting Area |
| Application | Type |