Features
Specifications
Jackson® wheelbarrows are the professional's choice for superior quality, value and performance. Heavy-duty corrosion-proof poly trays, professional grade steel undercarriages, and strong hardwood handles add up to the toughest, most dependable wheelbarrows on the jobsite.
- Jackson wheelbarrows industrial grade steel trays withstand the most rigorous day to day usage by the most demanding professionals
- Strong patented leg stabilizers make Jackson Professional Wheelbarrows 40% more tip resistant
- Traditional tubed tire withstands everyday use
- Thick hardwood handles can lift heavy jobsite loads
- Limited lifetime warranty
| Brand | Jackson |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Front Porch |
| Manufacturer Part Number | M6T22BB |
| Volume Capacity | 6 cu-ft |
| Body Material | Steel |
| Wheel Type | Ball Bearing, Pneumatic, Ribbed Tread |
| Wheel Size | 16" |
| Handle Size | 60" L |
| Handle Material | Hardwood |
| Overall Length | 58-3/4" |
| Overall Width | 25-1/2" |
| Overall Height | 27" |