Features
Specifications
Jackson® wheelbarrows are the professionals' choice for superior quality, value and performance. Heavy duty steel trays, professional grade steel undercarriages and strong hardwood handles add up to the toughest, most dependable wheelbarrows on the jobsite. Don't compromise, choose Jackson and get the job done.
- 6 cubic foot capacity, heavy-duty folded poly tray
- Patented leg stabilizers make wheelbarrow 40% more tip resistant
- 16" tubed tire with ball bearings
- 60" heavy-duty wood handles
| Brand | Jackson |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Front Porch |
| Manufacturer Part Number | MP575T22BB |
| Load Capacity | 5.75 Cu. Ft. |
| Bed Material | Poly |
| Width | 29.5" |
| Height | 27.25" |
| Length | 59.25" |
| Tire Size | 16" |
| Flat Free Tire | No |
| Handle Material | Wood |
| Weight | 45.5 lb |
| Color | Blue |
| Warranty | 90 Days |