KLEENGUARD
Kimberly-Clark KLEENGUARD™ 20746 Universal Polycarbonate Clear Safety Glasses
SKU: JK3015022
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$19.99
Features
Specifications
KleenGuard™ Personal Protective Equipment (PPE) enables rather than inhibits - allowing for maximum productivity and safety for you and your employees. When you need to wear your prescription glasses and safety eye protection, you can trust KleenGuard™ OTG "Over the Glasses" Safety Glasses. They are made with a nylon frame for strength, durability and comfort and fit over most prescription glasses. The see-through integrated side shields provide side protection without hindering peripheral vision. The clear lenses allow maximum visible light transmission (ideal for indoor use), are hard coated for scratch resistance and longer life and have an anti-fog coating for humid environment and temperature variances. These safety glasses meet ANSI Z87.1+ standards for high impact and the polycarbonate lenses provide 99.9% UVA / UVB / UVC protection. Making the right Personal Protection choice is difficult. Perform with distinction with KleenGuard™ Personal Protective Equipment (PPE).
- 12 Pairs of KleenGuard™ OTG "Over the Glasses" Safety Glasses, designed to fit over prescription eyewear (Base curve 5)
- Black frames with clear lenses (ideal for indoor use for maximum light transmission), with anti-fog coating
- See-through side shields provide side impact protection without blocking peripheral vision
- Features an hard coating to prevent lens damage
- Meets ANSI Z87.1+ standards for high impact and polycarbonate lenses provide 99.9% UVA / UVB / UVC protection
| Brand | KLEENGUARD |
|---|---|
| UPC | 036000207460 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30 End Cap |
| Package Length (in) | 7.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Series | V50 OTG (Over-the-Glasses) |
| Size | Universal |
| Lens Type | Anti-Fog |
| Lens Coating | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Nylon |
| Temple Color | Black |
| UV Protection Rating | 99.9% |
| Standards/Approvals | ANSI Z87.1+ 2010 |
| Application | Type |