KLEENGUARD
One Size Fits Most Hard Coated Shade 5.0 IR Safety Glasses
SKU: JK3018175
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$21.99
Features
Specifications
Safety Glasses, Series: V50 OTG, One Size Fits Most, Hard Coated Lens Coating, Shade 5.0 IR Lens, Polycarbonate Lens, Black Frame, Nylon Frame, 99.9% UV Protection Rating
- Made with a nylon frame for strength, durability and comfort and fits over most prescription glasses
- See-through side shields provide side impact protection without blocking peripheral vision
| Brand | KLEENGUARD |
|---|---|
| UPC | 036000219173 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section N1 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Series | V50 OTG |
| Size | One Size Fits Most |
| Lens Coating | Hard Coated |
| Lens Color | Shade 5.0 IR |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Nylon |
| UV Protection Rating | 99.9% |