Do it Best
Light-Duty 14 Ga. Fence U-Post (Green) 4 ft
SKU: P4L
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.49
- Buy 10 for $5.84 each and save 10%
Features
Specifications
14-gauge rugged steel construction U-shaped post. Post is 1-1/8 In. W. x 5/8 In. D. with a 3 In. x 3-3/4 In. swedged anchor plate. Tabs and 7/32 In. holes alternate starting with a clip near the top. Hole to hole or clip to clip are 6 In. apart. Polyester powder-coated green finish.
| Brand | Do it Best |
|---|---|
| UPC | 009326709475 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 35, Section Z1 |
| Package Length (in) | 0.63" |
| Package Width (in) | 1.13" |
| Package Height (in) | 48.00" |
| Height | 4 ft |
| Width | 1.125" |
| Depth | 0.625" |
| Thickness | 14 ga |
| Material | Rugged Steel |
| Finish | Powder-Coated |