Jacobs
Chuck Key
SKU: J30827
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.29
Features
Specifications
Downloads
Chuck Key
- Nickel Thumb Grip Styles Increase Leverage and User Comfort.
- Soft Steel Handles Limit the Potential for Dangerous Fracturing Under Excessive Load.
- Self-Ejecting Models with Spring-Loaded Ejectors Ensure Key Disengagement After Tightening.
- Never Apply Extensions, Pliers, Wrenches or 'Cheaters' of Any Kind to Chuck Key Handles.
- Do Not Subject Chuck Key Handles to Hammer or Other Impact Blows.
- Nickel Thumb Grip Styles Increase Leverage and User Comfort.
- Soft Steel Handles Limit the Potential for Dangerous Fracturing Under Excessive Load.
- Self-Ejecting Models with Spring-Loaded Ejectors Ensure Key Disengagement After Tightening.
- Never Apply Extensions, Pliers, Wrenches or 'Cheaters' of Any Kind to Chuck Key Handles.
- Do Not Subject Chuck Key Handles to Hammer or Other Impact Blows.
| Brand | Jacobs |
|---|---|
| UPC | 095456308275 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I4 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 30827 |
| UPC | 095456308275 |
| Set | No |
| Packaging | Carded |