Jandorf
60535 Lamp Socket, On/Off Push Through, 1/2 Threaded Top Dimensions, 250 V, 660 W, Phenolic Housing Material
SKU: J60535
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$10.49
Features
Specifications
Molded of thermoset plastic.
| Brand | Jandorf |
|---|---|
| UPC | 740265605359 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section D4 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 5.80" |
| Manufacturer Part Number | 60535 |
| Base Type | Medium E26 |
| Color | Black |
| Dimensions | 1/2 Threaded Top |
| Finish | Gloss |
| Housing Material | Phenolic |
| Type | On/Off Push Through |
| Voltage Rating | 250 V |
| Wattage Rating | 660 W |