Features
Specifications
Downloads
The Klein Tools Knife Holder is made from leather and constructed with rivets and stitching for extra durability on the corners. The tool holder is designed to carry utility knives. Fits belts up to 2-1/2-Inch wide with the slotted belt connection.
- Stitched and riveted leather construction for long life
- Designed for utility knives including Klein Cat. Nos. 44100 and 44105
- Slotted to fit belts up to 2-1/2-Inches (64 mm) wide
- Assembled in the USA of U.S. and imported components
- Designed for utility knives
- Slotted to fit belts up to 2-1/2-Inches (6.4 cm) wide
- Tool Holder is designed to carry utility knives
- Leather construction for long life
- Stitched and riveted to meet the demands of your jobsite
- Measures 8.25 x 2.625 x 0.75-Inch
| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| UPC | 092644550683 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28 End Cap |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | 5185 |
| Country of Origin | United States |
| Size Name | 2-1/2-Inch |
| Overall Length | 2.625" (6.7 cm) |
| Belt Width | Up to 2.5" (6.4 cm) |
| For Use With | Klein Utility Knives |
| Overall Width | 0.75" (1.9 cm) |
| Number of Pockets | 1 |
| Belt Connection | Slotted |
| Overall Height | 8.25" (20.1 cm) |
| Height | 0.8000 in |
| Width | 2.5000 in |
| Depth | 10.2500 in |
| Weight | 0.1100 lbs |