Herschel
Right Hand Specifications Steel Universal, Top-Serrated Heavy End End Section
SKU: S204403D
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$18.99
Features
Specifications
Our universal "end sections" are made of one-piece high carbon, heat-treated steel for rugged use. they are punched with an oblong hole to virtually fit any standard cutter bar mower in use today. to install our "end section", simply take off the last section on the shoe end of your sickle assembly and replace it with an "end section". the change-over takes only a couple of minutes to complete and you will notice a big difference in time saved from unclogging your mower.
| Brand | Herschel |
|---|---|
| UPC | 085888053331 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section W3 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | S20-4403D |
| Type | Universal, Top-Serrated Heavy End |
| Specifications | Right Hand |
| Material | High Carbon Steel |