Marson
1/4-20 0.165 - 0.260 in 1/2 in Rivet Nut
SKU: 49354
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.21
Features
Specifications
Rivet Nut, Round Body, 1/4-20, 0.030 in Head Height, 1/2 in Head Diameter, 0.680 in Body Length, 0.165 - 0.260 in Grip Range, 25/64 in Drill Size, Steel, Zinc Clear Trivalent Chromate
| Brand | Marson |
|---|---|
| UPC | 051593493540 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 16 End Cap |
| Package Length (in) | 0.75" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 0.75" |
| Manufacturer Part Number | M49354 |
| Type | Round Body |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Head Height | 0.030 in |
| Head Diameter | 1/2 in |
| Body Length | 0.680 in |
| Grip Range | 0.165 - 0.260 in |
| Drill Size | 25/64 in |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Clear Trivalent Chromate |