Features
Specifications
Mini lever style load binder. Made of forged, high treated steel. For use with 1/4-inch chain.
| UPC | 719961396908 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section H3 |
| Package Length (in) | 1.25" |
| Package Width (in) | 3.25" |
| Package Height (in) | 7.00" |
| Trade Size | Mini |
| Load Capacity (Lb.) | 175 |
| Style | Lever |
| Weight (Lb.) | 0.5 |
| Handle Length (In.) | 3.25 |
| Minimum Breaking Strength | 525 Lb. |