Features
Specifications
This 4 in wheel is ideal for indoor measuring on smooth, hard surfaces making it ideal for adjusters, appraisers, decorators, painters and especially realtors. The ML1212 features a polyvinyl tread to improve traction while measuring. This 4 in wheel is compact and lightweight for ultimate convenience. Whether you are decorating a room on the weekend or measuring a space to sell, this wheel is the one you need.
- Accurate gear driven counter with push-button reset
| Brand | KOMELON |
|---|---|
| UPC | 655348612127 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section H4 |
| Package Length (in) | 17.50" |
| Package Width (in) | 4.50" |
| Package Height (in) | 4.50" |
| Manufacturer Part Number | ML1212 |
| Dimensions | 1000 in L |
| Display Capacity | 5 Digit |
| Foldable/Unfoldable | Unfoldable |
| Handle Material | Aluminum |
| Handle Type | Twist-and-Lock |
| Measuring Functions | Feet Inch |
| Measuring Range | 10000 ft |
| Wheel Material | ABS |
| Wheel Size | 4 in |