Features
Specifications
The Professional tape measure is printed with our inch/metric blade and is built to perform and last. This durable, ergonomically designed tape by Komelon is named the professional for a reason - because it's built for professionals and will deliver when put to the test. The Professional has Komelon's nylon coated blade which is stopped and locked with a powerful side lock. This tape screams quality and will deliver value.
| Brand | KOMELON |
|---|---|
| UPC | 650056491606 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section H1 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | 4916IM |
| Length | 16 Ft. |
| Tape Width | 0.75 In. |
| Measure Type | SAE & Metric |
| Standout | 7 Ft. |
| Graduations | 1 In., Millimeters |