Korky
StrongARM Toilet Simple Handle and Lever (Matte Black)
SKU: 6034BP
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$22.99
Features
Specifications
Designed to fit the majority of toilets, the Korky StrongARM Handle & Toilet Lever easily adjusts to fit all toilet tank positions including: front, side, angle, right, and down. Optimized for use with both 2” & 3” toilet flappers and canister-style flush valves, the engineer-grade material in common stress areas performs as well as brass and aluminum flush lever. The simple style handle, in a matte black finish, is a great way to upgrade any toilet and complement the bathroom’s decor.
Includes:
(1) Matte Black Flush Handle & Arm
(1) Installation Hardware
(1) Stainless Steel Toilet Flapper Lanyard Hook
- The perfect fix for broken, sticking, & corroded handles or outdated designs
- Fits all popular toilet brands
- Easily adjusts to fit all tank positions
- Quick & easy install, no need to bend for fitment
- Optimized for use with both 2” and 3” Toilet Flappers and canister-style flush valves
- Reinforced lever arm for strength & long life
- Corrosion resistant – guaranteed not to rust
- 5 year warranty
| Brand | Korky |
|---|---|
| UPC | 049057105337 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section I3 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 1.50" |
| Package Height (in) | 12.50" |
| Manufacturer Part Number | 6034BP |
| Finish | Matte Black |
| Material | Plastic |
| Handle Style | Simple |