SKU: SMLC2B50
| Location: Aisle 27, Section N2
$9.79
4 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Weather-resistant 2.5" Coarse Thread self-tapping screws are specially designed for pocket hole joinery. They feature a self-tapping auger point that eliminates pre-drilling and a flat head that seats flushly in the bottom of the pocket hole. All of our screws utilize a No. 2 square drive recess. The deep recess of the square drive provides positive driver engagement to reduce cam-out. Weather-resistant screws are available in a weather-resistant coating which has properties similar to a zinc plated screw. The coating offers protection from the elements allowing them to be used in outdoor applications.
| Brand | Kreg |
|---|---|
| UPC | 647096415075 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section N2 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Manufacturer Part Number | SML-C2B-50 |
| Thread Diameter | #8 |
| Length | 2 In. |
| Head Type | Maxi-Loc Washer |
| Finish | Blue-Kote |
| Material | Steel |
| Type | Pocket Hole Screw |