Features
Specifications
Helps create a flush joint during pocket-hole assembly. Compact size fits easily into tight spaces. 2 In. reach, clamps materials up to 2-1/4 In. thick. Ergonomic padded grip for comfort and ease of use. For use with Kreg Joinery, Kreg Jig R3 portable clamp pad adapter, general clamping.
| Brand | Kreg |
|---|---|
| UPC | 647096806026 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section N1 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | KHC-MICRO |
| Length (In.) | 10 |
| Maximum Jaw Capacity | 2.25 In. |
| Throat Depth | 2 In. |
| Individual/Set | Individual |