SKU: SMLC4X40030
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$12.49
Features
Specifications
XL Pocket-Hole Screws are optimized for use with the Kreg Pocket-Hole Jig XL and 4x stock. These large 4"-long #14 hardened-steel screws provide incredible shear-resistance, and have a Protec-Kote finish with three anti-corrosion layers for long-term moisture resistance. For use with a Kreg Jig HD Driver Bit, or #3 square driver.
| Brand | Kreg |
|---|---|
| UPC | 647096811099 |
| Package Length (in) | 6.20" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 1.90" |
| Manufacturer Part Number | SML-C4X400-30 |
| Drive Type | Square |
| Size | #14 x 4 In. |
| Thread Diameter | #14 |
| Length (In.) | 4 |
| Material | Steel |
| Head Type | Maxi-Loc Washer |
| Finish | Ceramic |
| Color | Gray |
| Bit Size | #3 Square |
| Package Size | 30 |