Features
Specifications
The proprietary formulation of KRUD KUTTER Concrete & Driveway Pressure Washer Concentrate contains “Oil Grabber”, a unique additive which penetrates the surface to dissolve tough stains from grease, oil, algae, mildew, and dirt. It also prepares surfaces for finishing by promoting the adhesion of paint, stain, and sealers.
Ideal for use on: concrete, brick, masonry, asphalt, driveways, patios, sidewalks, garage floors, & basement floors.
- Penetrates and dissolves tough stains
- Contains oil grabber
- Coverage up to 3,200 sq ft
- Biodegradable
- Safe for surrounding plants and shrubbery
| Brand | Rustoleum |
|---|---|
| UPC | 020066026110 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section C3 |
| Package Length (in) | 4.57" |
| Package Width (in) | 7.03" |
| Package Height (in) | 11.67" |
| Manufacturer Part Number | 385466 |
| Size | 1 gal |