Ken-Tool
35926 50-80 in 1-1/4 in Impact Heavy-Duty Bead Breaker
SKU: KT35926
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$269.99
Features
Specifications
Bead breaker loosens beads with bead-breaking foot and ram bar, but never cuts the bead of the tire. The wedge foot is forced between the bead and rim flange. Breaker is designed for shop or road use. No other bead breaking tools are necessary. Provides greater accuracy than other conventional bead breakers.
| Brand | Ken-Tool |
|---|---|
| UPC | 703382359260 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N2 |
| Package Length (in) | 2.50" |
| Package Width (in) | 2.50" |
| Package Height (in) | 49.00" |
| Type | Impact Heavy-Duty |
| Overall Length | 50-80 in |
| Diameter | 1-1/4 in |
| Application | Type |