Features
Specifications
Downloads
This 13W (80W equivalent) LED BR40 floodlight with a standard E26 base offers a versatile, multi-hue lighting solution with five selectable color temperatures (2700K-5000K CCT) controlled by a simple integrated switch, eliminating the need for an app. This 5-in-1 functionality makes it perfect for multipurpose spaces and home projects, simplifying inventory while providing a durable lighting option with its tough polycarbonate lens.
| Brand | Keystone |
|---|---|
| Date Added | Feb 22, 2026 |
| UPC | 843654175980 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section C6 |
| Package Length (in) | 10.10" |
| Package Width (in) | 13.70" |
| Package Height (in) | 15.00" |
| Manufacturer Part Number | PHQ-44 |
| Power | 13 |
| Color Temperature | 2700/3000/3500/4000/5000K |
| Voltage | 120 |
| Base Type | E26 |
| CRI | 80 |
| Warranty | 3 yr |
| Lamp Type | BR40 |
| Product Name | KT-LED13BR40-8CSF /G4 |
| Unique Features | Color Select |
| Rated Life Hours | 25,000 |
| Weight | 0.75 lb |