Ken-Tool
39805 T43A 3/4 in Width x 15 in Length Motorcycle/Small Tire Tool
SKU: KT39805
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$47.99
Features
Specifications
New designs are based on popular European styles. Extended length of the flat curved sliding surface provides mounting ability comparable to much longer traditional tire irons. Sizes available for motorcycle, passenger, truck, ATV, lawn tractor, golf cart, small tires, and heavy-duty tires. Designed for mounting and demounting tires. Best if used in pairs.
| Brand | Ken-Tool |
|---|---|
| UPC | 703382398054 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N2 |
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Model | T43A |
| Material | Iron |
| Dimensions | 3/4 in Width x 15 in Length |
| Application | Type |