Ken-Tool
34645 T45A Iron 3/4 in Width x 37 in Length Super-Duty Tubeless Truck Tire Iron
SKU: KT34645
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$72.99
Features
Specifications
Ken-Tool manufacturers the largest and most diverse selection of tire mount/demount irons in the world. From the T45A® and T45AC Classic for standard truck tires, to the Serpent™ and Super Serpent™ Tire Changing Systems for wide-base Super Singles, Ken-Tool makes a tire iron for all your tire changing needs. Use on truck, agricultural, and industrial tires. One-piece manufacturing process and design assures long life and superior performance. Heat-treated for strength. Use in pairs. T45A® is a registered trademark of Ken-Tool. Ken-Tool's patented designs offer one-piece construction, and assure long life for many tire-changing applications. Tip ends insert easily and will not cut or rip bead or sidewall. These designs make it easier to mount and demount tires without changing the way the tool is used.
| Brand | Ken-Tool |
|---|---|
| UPC | 703382346451 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N2 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 29.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Type | Super-Duty |
| Model | T45A |
| Material | Iron |
| Dimensions | 3/4 in Width x 37 in Length |
| Application | Type |