KV True-Trac
TT100P 500 Drawer Slide, 100 lb, 500 mm L Rail, 12.7 mm W Rail, Zinc
SKU: TT100P500
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$21.99
Features
Specifications
Direct access mounting holes, precision ball bearings, telescopic action, non-handed design and lever disconnect. Includes screws for installation. Height of 1-1/8 in. Clearance required is 1/2 in plus 1/32 in minus 0 each side. Maximum drawer width 24 in.
- Lever release disconnect type
| Brand | KV True-Trac |
|---|---|
| UPC | 029274345204 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section H4 |
| Package Length (in) | 0.40" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 3.40" |
| Manufacturer Part Number | TT100P 500 |
| Bearing Type | Ball |
| Finish | Zinc |
| Includes | Screws |
| Rail Length | 500 mm |
| Rail Width | 12.7 mm |
| Weight Capacity | 100 lb |