Features
Specifications
Downloads
Kwik Cycle® Crimping Tool
- For Non-Insulated Terminals
- Includes ratchet mechanism which releases only after full crimp cycle is completed
| Brand | Greenlee |
|---|---|
| UPC | 783310026327 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section C3 |
| Package Length (in) | 13.40" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | K2-1BGL |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.300 LB (136.000 GM) |
| Crimping Capacity | 22-6 AWG |
| Overall Length | 12.800 IN (325.000 MM) |
| Sub Brand | Kwik Cycle |