Features
Specifications
Grade 3 security. Adjustable latch (AL), interchangeable for 2-3/8" or 2-3/4" backsets and strike pack. Key retracts bolt from exterior, turnpiece operates from interior. Full lifetime mechanical warranty. 5 year finish warranty.
| Brand | Kwikset |
|---|---|
| UPC | 883351600514 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section H3 |
| Package Length (in) | 7.60" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 3.20" |
| Manufacturer Part Number | 66011P |
| Finish | Ventian Bronze |
| Finish Family | Bronze |
| Cylinder Type | Single |
| Keyway | SmartKey |
| Latch | Adjustable |
| Backset | 2-3/8 In. or 2-3/4 In. |
| Exterior Access | Key |
| Interior Action | Turn Piece |
| Latch Face | Round Corner |
| Security Level | Grade 3 |