Features
Specifications
Grade 3 security. 2-3/8 backset with 1/4 In. round (RFL) latch. Key retracts bolt from exterior, turn piece operates bolt from interior. Full 10 year mechanical and 5 year finish warranty. Code K6: Order in full case quantity of 6 and receive 6 keyed alike.
| Brand | Kwikset |
|---|---|
| UPC | 883351600422 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section H3 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 3.20" |
| Manufacturer Part Number | 660M3 |
| Finish | Polished Brass |
| Finish Family | Brass |
| Cylinder Type | Single |
| Keyway | SmartKey |
| Latch | Adjustable |
| Backset | 2-3/8 In. |
| Exterior Access | Key |
| Interior Action | Turn Piece |
| Latch Face | Round Corner |
| Security Level | Grade 3 |