Features
Specifications
6-way adjustable deadlatch. Adjustable backsets as well as 7/8" and 1" drive-in. Comes with round and square corner face plates. Works with all Kwikset products for entry function.
| Brand | Kwikset |
|---|---|
| UPC | 042049335590 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section H1 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | 8674285 |
| Type | Universal |
| Backset | 2-3/8 In. to 2-3/4 In. |
| Material | Grade 2 Steel |
| Finish | Polished Brass |