Features
Specifications
Jaw Coupling Spider, Elastomeric Insert, L-Type, L050 Coupling, 1.07 in Length, Hytrel®, 50 in-lb Torque, -60 to 250 deg F, Tan
- 0.5 deg angular misalignment
- Excellent chemical resistance
- L type spider
- Low damping capacity
- 55D Shore hardness
| Brand | Lovejoy |
|---|---|
| UPC | 068514425306 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section W2 |
| Package Length (in) | 0.40" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 68514425307 |
| Type | Elastomeric Insert, L-Type |
| Coupling Size | L050 |
| Length | 1.07 in |
| Material | Hytrel® |
| Torque Rating | 50 in-lb |
| Temperature Rating | -60 to 250 deg F |
| Color | Tan |