Features
Specifications
Jaw Coupling Hub, L-Type, L150 Coupling, 1-1/2 in Bore Dia, 1-3/4 in Length Through Bore, 3-3/4 in Hub Dia, Sintered Iron, 2-3/4 in Hub Length, 3/8 x 3/16 in Keyway, 5000 rpm Maximum
- Coupling offers standard shaft-to-shaft connection for general industrial-duty applications
- Standard L-Type coupling hub materials are either sintered iron (L035-L190) or cast iron (L225-L276)
- Accommodates for angular and parallel shaft misalignment
- Fail-safe (will still perform if elastomeric "spider" fails)
- No metal-to-metal contact
- Resistant to oil, dirt, sand, moisture and grease
| Brand | Lovejoy |
|---|---|
| UPC | 685144121158 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section W2 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Manufacturer Part Number | 68514412115 |
| Type | L-Type |
| Coupling Size | L150 |
| Bore Diameter | 1-1/2 in |
| Length Through Bore | 1-3/4 in |
| Hub Diameter | 3-3/4 in |
| Material | Sintered Iron |
| Hub Length | 2-3/4 in |
| Keyway | 3/8 x 3/16 in |
| Maximum Speed | 5000 rpm |