Features
Specifications
Wireless Thermometer with Indoor Humidity
- Indoor/Outdoor Readings (°F/°C)
- Indoor humidity %RH
- Indoor/outdoor trend indicators
- HI/LO records
- Signal strength indicators
- Low battery indicator for sensor and station
- 12/24 hour time display
- Manual set time
- Calendar (day/month/date)
- Month/date, date/month format
- Alarm with snooze
| Brand | La Crosse Technology |
|---|---|
| UPC | 757456985268 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section D3 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | 308-179OR |
| Labeled for Prop 65 | Yes |
| Indoor temperature range | 32°F to 122°F |
| Humidity range | 10% RH to 99% RH |
| Outdoor temperature range | -40°F to 140°F |
| Transmission range | over 300 ft |
| Power requirements | 4 "AA" alkaline batteries |
| Display | 4.27" L x 1.47" W x 3.88" H |
| Sensor | 1.57" L x 0.82" W x 5.11" H |