Features
Specifications
The PK100 LevelSafe™ Pro Automatic Leveler is used to level ladders on uneven surfaces. LevelSafe is made for Werner ladders and is easy to level, easy to control, and easy to install. It can be adjusted up to 8.5 inches and comes with mounting hardware, a drill template, and instructions. Transfer the shoes from your existing Werner ladder to your LevelSafe during installation. Level your ladder with precision and convenience.
Includes: (2) ladder levelers, mounting hardware, template, and instructions
- Attach to select Werner ladders to level ladder on uneven surfaces
- Additional 8.5" maximum automatic leveling height on all ladders
- Compatible for use with Werner ladders with 225-pound Type II duty rating or 375-pound Type IAA duty rating
- Compatible for use with the following Werner ladder models: D1200-2, D1300-2, D500-2, D5900-2, D6000-2, D6200-2, D6200-3, T6200-2GS, D7100-2, 7100-2
- The ladder’s duty rating will remain the same upon installation
- 90-degree rotation of handles engages and disengages micro-adjust feature
- ANSI tested and OSHA compliant for safety
- Automatically levels and locks securely in place
- Width of ladder is increased by approximately 4 inches
| Brand | Werner |
|---|---|
| UPC | 051751150544 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31 End Cap |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 8.00" |
| Package Height (in) | 26.00" |
| Manufacturer Part Number | PK100 |
| Accessory Type | Leveling |
| Style | Extension Accessory |
| Material | Aluminum |
| Unique Features | Safety and Comfort |