Features
Specifications
The Werner X300000 Extension Ladder WalkThru is designed to fit most Werner ladder profiles. Fully compatible with Werner ladders from Type II to Special Duty Type IAA. The Extension Ladder WalkThru has enhanced stability with a dual-clamping system that locks the rail extensions onto ladder rails. The WalkThru also has a wide base which provides additional contact area on the work surface while transitioning. The ladder rung latch spring mechanism fits securely in place on Werner ladders. The violator labels and caution markings on the WalkThru provide good visibility on the job site. The Extension Ladder WalkThru meets compliance standards OSHA 1910 & 1926.
- Dual-clamping system provides stability & locks rail extensions onto ladder rails
- Meets compliance standards OSHA 1910 & 1926
- Wide base provides additional contact area on the work surface
- The WalkThru will fit Type III, II, Type I, IA, and IAA extension ladders with rail and end cap dimensions between 0.5 to 1.375 inches wide and 3 to 3.5 inches deep
- 48.75" length
| Brand | Werner |
|---|---|
| UPC | 051751142983 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33 End Cap |
| Package Length (in) | 51.00" |
| Package Width (in) | 9.75" |
| Package Height (in) | 7.10" |
| Manufacturer Part Number | X300000 |
| Material | Aluminum |
| Accessory Type | Protecting |
| Style | Extension Accessory |
| Type | WalkThru |
| Length | 48.75" |