Features
Specifications
Lag Screw, Hex Head Type, 1/2-6, 9 in Overall Length, Grade 2 Grade, Low Carbon Steel, Zinc CR+3, 3/4 in Drive Size, Rockwell B70 - B100 Hardness, Gimlet Point Type
- Steel, zinc plated for use in non-corrosive environments
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section D9 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.60" |
| Package Width (in) | 7.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Head Type | Hex |
| Thread Size | 1/2-6 |
| Overall Length | 9 in |
| Grade | Grade 2 |
| Material | Low Carbon Steel |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Drive Size | 3/4 in |
| Hardness | Rockwell B70 - B100 |
| Point Type | Gimlet |