Features
Specifications
Lag Screw, Hex Head Type, 3/8-7, 7 in Overall Length, Grade 2 Grade, Low Carbon Steel, Zinc CR+3, 9/16 in Drive Size, Rockwell B70 - B100 Hardness, Gimlet Point Type
- Steel, zinc plated for use in non-corrosive environments
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section D9 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.40" |
| Package Width (in) | 6.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Head Type | Hex |
| Thread Size | 3/8-7 |
| Overall Length | 7 in |
| Grade | Grade 2 |
| Material | Low Carbon Steel |
| Finish | Zinc CR+3 |
| Drive Size | 9/16 in |
| Hardness | Rockwell B70 - B100 |
| Point Type | Gimlet |