Lambro
Plastic Hood Vent (White) 4 in. dia. Duct
SKU: 5478474
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$15.99
Features
Specifications
This Lambro vent is ideal for clothes dryer exhaust, bath fan exhaust, and other general venting applications. The exhaust vent allows for maximum exhaust airflow, the built-in damper prevents back drafts, while the removable guard prevents critters from entering the home through the vent. The plastic vent has a UV additive to prevent premature fading due to the sun.
- Maximum exhaust airflow, minimum back pressure
- Removable guard for easy cleaning - Keeps unwanted critters out
- UV-additive to prevent discoloring
| Brand | Lambro |
|---|---|
| UPC | 039899802099 |
| Duct Length | 11 in |
| Duct Material | Aluminum |
| Duct Size | 4 in |
| Hood Color | White |
| Hood Height | 4.81 in |
| Hood Material | Plastic |
| Hood Width | 6.49 in |
| Installation Type | Screw |