Alan Water Systems
230 V 20 W Tubular UV Lamp
SKU: GPH436T5L4
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$59.99
Features
Specifications
UV Lamp, 230 V, 20 W, Tubular, G5 Lamp Base, 10000 hrs Average Life, Glass, 17 in L, Aero-16, BIO-3, Minipure MIN-6, TM22
| Brand | Alan Water Systems |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section I5 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | 05-1370 |
| Voltage Rating | 230 V |
| Power Rating | 20 W |
| Shape | Tubular |
| Lamp Base | G5 |
| Average Life | 10000 hrs |
| Material | Glass |
| Dimensions | 17 in L |
| For Use with | Aero-16, BIO-3, Minipure MIN-6, TM22 |