Alan Water Systems
115 V 39 W T5 UV Lamp
SKU: G36T5L4
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$74.99
Features
Specifications
Germicidal Ultraviolet UV-C lamp G36T5L4 (part #05-1382-R) is a 4-Pin, single-ended lamp that is 41 Ws and 843 mm. It is additionally classified as an instant start, low ozone-producing lamp with standard output. This lamp has a rated effective life of 10,000 hr and should be changed once a year. This germicidal lamp is well-suited to applications requiring high ultraviolet intensity, such as water disinfection, air purification in duct systems and conveyorized product disinfection.
| Brand | Alan Water Systems |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section I6 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 34.00" |
| Package Height (in) | 1.50" |
| Manufacturer Part Number | 05-1382 |
| Voltage Rating | 115 V |
| Power Rating | 39 W |
| Shape | T5 |
| Lamp Base | 4 Pin |
| Average Life | 10000 hrs |
| Dimensions | 33.31 in |
| For Use with | DW-15 CUV24W |